< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

717 (DCCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 717 година од новата ера, 717. од првиот милениум, 17. од VIII век и осма од 710-тите.

717 во разни календари
Грегоријански календар717
DCCXVII
Ab urbe condita1470
Ерменски календар166
ԹՎ ՃԿԶ
Асирски календар5467
Балиски календар638–639
Бенгалски календар124
Берберски календар1667
Будистички календар1261
Бурмански календар79
Византиски календар6225–6226
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3413 или 3353
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3414 или 3354
Коптски календар433–434
Етиопски календар709–710
Еврејски календар4477–4478
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера773–774
 - Сачка ера638–639
 - Кали-југа3817–3818
Холоценски календар10717
Ирански календар95–96
Исламски календар98–99
Јапонски календарРејки 3 / Јоро 1
(養老元年)
Јавански календар610–611
Јулијански календар717
DCCXVII
Корејски календар3050
Мингуо-календар1195 пред Р. Кина
民前1195年
Нанакшахи−751
Селевкидски календар1028/1029 г.г.
Тајландски сончев календар1259–1260
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
843 или 462 или −310
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
844 или 463 или −309

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6225 и 6226 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5467 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4477 и 4478 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1470.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 717 година се протега во 3353 и 3354, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3413 и 3414 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1260. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 98 и 99 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   717 на Ризницата ?