< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

758 (DCCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 758 година од новата ера, 758. од првиот милениум, 58. од VIII век и деветта од 750-тите.

758 во разни календари
Грегоријански календар758
DCCLVIII
Ab urbe condita1511
Ерменски календар207
ԹՎ ՄԷ
Асирски календар5508
Балиски календар679–680
Бенгалски календар165
Берберски календар1708
Будистички календар1302
Бурмански календар120
Византиски календар6266–6267
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3454 или 3394
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3455 или 3395
Коптски календар474–475
Етиопски календар750–751
Еврејски календар4518–4519
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера814–815
 - Сачка ера679–680
 - Кали-југа3858–3859
Холоценски календар10758
Ирански календар136–137
Исламски календар140–141
Јапонски календарТенпјо-хоџи 2
(天平宝字2年)
Јавански календар652–653
Јулијански календар758
DCCLVIII
Корејски календар3091
Мингуо-календар1154 пред Р. Кина
民前1154年
Нанакшахи−710
Селевкидски календар1069/1070 г.г.
Тајландски сончев календар1300–1301
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
884 или 503 или −269
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
885 или 504 или −268

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6266 и 6267 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5508 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4518 и 4519 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1511.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 758 година се протега во 3394 и 3395, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3454 и 3455 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1301. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 140 и 141 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди