< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

756 (DCCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 756 година од новата ера, 756. од првиот милениум, 56. од VIII век и седма од 750-тите.

756 во разни календари
Грегоријански календар756
DCCLVI
Ab urbe condita1509
Ерменски календар205
ԹՎ ՄԵ
Асирски календар5506
Балиски календар677–678
Бенгалски календар163
Берберски календар1706
Будистички календар1300
Бурмански календар118
Византиски календар6264–6265
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3452 или 3392
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3453 или 3393
Коптски календар472–473
Етиопски календар748–749
Еврејски календар4516–4517
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера812–813
 - Сачка ера677–678
 - Кали-југа3856–3857
Холоценски календар10756
Ирански календар134–135
Исламски календар138–139
Јапонски календарТенпјо-шохо 8
(天平勝宝8年)
Јавански календар650–651
Јулијански календар756
DCCLVI
Корејски календар3089
Мингуо-календар1156 пред Р. Кина
民前1156年
Нанакшахи−712
Селевкидски календар1067/1068 г.г.
Тајландски сончев календар1298–1299
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
882 или 501 или −271
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
883 или 502 или −270

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6264 и 6265 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5506 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4516 и 4517 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1509.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 756 година се протега во 3392 и 3393, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3452 и 3453 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1299. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 138 и 139 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди