< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

797 (DCCXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 797. година од новата ера, 797. од првиот милениум, 97. од 8 век и осма од 790-тите.

797 г.  во други календари
Грегоријански календар 797
DCCXCVII
Ab urbe condita 1550
Асирски календар 5547
Бахајски календар -1047–-1046
Бенгалски календар 204
Берберски календар 1747
Будистички календар 1341
Бурмански календар 159
Византиски календар 6305–6306
Еврејски календар 4557–4558
Ерменски календар 246
ԹՎ ՄԽԶ
Етиопски календар 789-790
Ирански календар 175–176
Исламски календар 180–181
Јулијански календар 797    DCCXCVII
Кинески календар 丙子年月日
(3433/3493)
— до —
丁丑年月日
(3434/3494)
Коптски календар 513–514
Корејски календар 3130
Календар Мингуо 1115 пред РК
民前1115年
Селевкидски календар 1108–1109
Тајландски сончев календар 1340
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 853–854
 - Шака самват 719–720
 - Кали југа 3898–3899
Холоценски календар 10797
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6305 и 6306 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5547 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4557 и 4558 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1550.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 797. година се протега во 3433 и 3434, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3493 и 3494 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1340. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 180 и 181 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди