< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

748 (DCCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 748 година од новата ера, 748. од првиот милениум, 48. од VIII век и деветта од 740-тите.

748 во разни календари
Грегоријански календар748
DCCXLVIII
Ab urbe condita1501
Ерменски календар197
ԹՎ ՃՂԷ
Асирски календар5498
Балиски календар669–670
Бенгалски календар155
Берберски календар1698
Будистички календар1292
Бурмански календар110
Византиски календар6256–6257
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3444 или 3384
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3445 или 3385
Коптски календар464–465
Етиопски календар740–741
Еврејски календар4508–4509
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера804–805
 - Сачка ера669–670
 - Кали-југа3848–3849
Холоценски календар10748
Ирански календар126–127
Исламски календар130–131
Јапонски календарТенпјо 20
(天平20年)
Јавански календар642–643
Јулијански календар748
DCCXLVIII
Корејски календар3081
Мингуо-календар1164 пред Р. Кина
民前1164年
Нанакшахи−720
Селевкидски календар1059/1060 г.г.
Тајландски сончев календар1290–1291
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
874 или 493 или −279
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
875 или 494 или −278

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6256 и 6257 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5498 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4508 и 4509 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1501.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 748 година се протега во 3384 и 3385, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3444 и 3445 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1291. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 130 и 131 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   748 на Ризницата ?