< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

800 (DCCC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 800 година од новата ера, 800. од милениум, последна од VIII век и прва од 800-тите.

800 во разни календари
Грегоријански календар800
DCCC
Ab urbe condita1553
Ерменски календар249
ԹՎ ՄԽԹ
Асирски календар5550
Балиски календар721–722
Бенгалски календар207
Берберски календар1750
Будистички календар1344
Бурмански календар162
Византиски календар6308–6309
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3496 или 3436
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3497 или 3437
Коптски календар516–517
Етиопски календар792–793
Еврејски календар4560–4561
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера856–857
 - Сачка ера721–722
 - Кали-југа3900–3901
Холоценски календар10800
Ирански календар178–179
Исламски календар183–184
Јапонски календарЕнрјаку 19
(延暦19年)
Јавански календар695–696
Јулијански календар800
DCCC
Корејски календар3133
Мингуо-календар1112 пред Р. Кина
民前1112年
Нанакшахи−668
Селевкидски календар1111/1112 г.г.
Тајландски сончев календар1342–1343
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
926 или 545 или −227
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
927 или 546 или −226

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6308 и 6309 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5550 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4560 и 4561 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1553.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 800 година се протега во 3436 и 3437, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3496 и 3497 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1343. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 183 и 184 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   800 на Ризницата ?