< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

774 (DCCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 774 година од новата ера, 774. од првиот милениум, 74. од VIII век и петта од 770-тите.

774 во разни календари
Грегоријански календар774
DCCLXXIV
Ab urbe condita1527
Ерменски календар223
ԹՎ ՄԻԳ
Асирски календар5524
Балиски календар695–696
Бенгалски календар181
Берберски календар1724
Будистички календар1318
Бурмански календар136
Византиски календар6282–6283
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3470 или 3410
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3471 или 3411
Коптски календар490–491
Етиопски календар766–767
Еврејски календар4534–4535
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера830–831
 - Сачка ера695–696
 - Кали-југа3874–3875
Холоценски календар10774
Ирански календар152–153
Исламски календар157–158
Јапонски календарХоки 5
(宝亀5年)
Јавански календар669–670
Јулијански календар774
DCCLXXIV
Корејски календар3107
Мингуо-календар1138 пред Р. Кина
民前1138年
Нанакшахи−694
Селевкидски календар1085/1086 г.г.
Тајландски сончев календар1316–1317
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
900 или 519 или −253
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
901 или 520 или −252

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6282 и 6283 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5524 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4534 и 4535 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1527.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 774 година се протега во 3410 и 3411, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3470 и 3471 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1317. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 157 и 158 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди