< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

732 (DCCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 732 година од новата ера, 732. од првиот милениум, 32. од VIII век и трета од 730-тите.

732 во разни календари
Грегоријански календар732
DCCXXXII
Ab urbe condita1485
Ерменски календар181
ԹՎ ՃՁԱ
Асирски календар5482
Балиски календар653–654
Бенгалски календар139
Берберски календар1682
Будистички календар1276
Бурмански календар94
Византиски календар6240–6241
Кинески календар辛未(мет. коза)
3428 или 3368
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3429 или 3369
Коптски календар448–449
Етиопски календар724–725
Еврејски календар4492–4493
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера788–789
 - Сачка ера653–654
 - Кали-југа3832–3833
Холоценски календар10732
Ирански календар110–111
Исламски календар113–114
Јапонски календарТенпјо 4
(天平4年)
Јавански календар625–626
Јулијански календар732
DCCXXXII
Корејски календар3065
Мингуо-календар1180 пред Р. Кина
民前1180年
Нанакшахи−736
Селевкидски календар1043/1044 г.г.
Тајландски сончев календар1274–1275
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
858 или 477 или −295
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
859 или 478 или −294

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6240 и 6241 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5482 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4492 и 4493 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1485.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 732 година се протега во 3368 и 3369, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3428 и 3429 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1275. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 113 и 114 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   732 на Ризницата ?