< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

761 (DCCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 761 година од новата ера, 761. од првиот милениум, 61. од VIII век и втора од 760-тите.

761 во разни календари
Грегоријански календар761
DCCLXI
Ab urbe condita1514
Ерменски календар210
ԹՎ ՄԺ
Асирски календар5511
Балиски календар682–683
Бенгалски календар168
Берберски календар1711
Будистички календар1305
Бурмански календар123
Византиски календар6269–6270
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3457 или 3397
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3458 или 3398
Коптски календар477–478
Етиопски календар753–754
Еврејски календар4521–4522
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера817–818
 - Сачка ера682–683
 - Кали-југа3861–3862
Холоценски календар10761
Ирански календар139–140
Исламски календар143–144
Јапонски календарТенпјо-хоџи 5
(天平宝字5年)
Јавански календар655–656
Јулијански календар761
DCCLXI
Корејски календар3094
Мингуо-календар1151 пред Р. Кина
民前1151年
Нанакшахи−707
Селевкидски календар1072/1073 г.г.
Тајландски сончев календар1303–1304
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
887 или 506 или −266
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
888 или 507 или −265

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6269 и 6270 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5511 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4521 и 4522 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1514.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 761 година се протега во 3397 и 3398, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3457 и 3458 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1304. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 143 и 144 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   761 на Ризницата ?