< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

706 (DCCVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 706. година од новата ера 706. од првиот милениум, 6. од 8 век и седма од 700-тите.

706 г.  во други календари
Грегоријански календар 706
DCCVI
Ab urbe condita 1459
Асирски календар 5456
Бахајски календар -1138–-1137
Бенгалски календар 113
Берберски календар 1656
Будистички календар 1250
Бурмански календар 68
Византиски календар 6214–6215
Еврејски календар 4466–4467
Ерменски календар 155
ԹՎ ՃԾԵ
Етиопски календар 698-699
Ирански календар 84–85
Исламски календар 87–88
Јулијански календар 706    DCCVI
Кинески календар 乙巳年月日
(3342/3402)
— до —
丙午年月日
(3343/3403)
Коптски календар 422–423
Корејски календар 3039
Календар Мингуо 1206 пред РК
民前1206年
Селевкидски календар 1017–1018
Тајландски сончев календар 1249
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 762–763
 - Шака самват 628–629
 - Кали југа 3807–3808
Холоценски календар 10706
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6214 и 6215 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5456 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4466 и 4467 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1459.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 706. година се протега во 3342 и 3343, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3402 и 3403 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1249. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 87 и 88 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди