< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

709 (DCCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 709 година од новата ера 709. од првиот милениум, 9. од VIII век и последна од 700-тите.

709 во разни календари
Грегоријански календар709
DCCIX
Ab urbe condita1462
Ерменски календар158
ԹՎ ՃԾԸ
Асирски календар5459
Балиски календар630–631
Бенгалски календар116
Берберски календар1659
Будистички календар1253
Бурмански календар71
Византиски календар6217–6218
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3405 или 3345
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3406 или 3346
Коптски календар425–426
Етиопски календар701–702
Еврејски календар4469–4470
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера765–766
 - Сачка ера630–631
 - Кали-југа3809–3810
Холоценски календар10709
Ирански календар87–88
Исламски календар90–91
Јапонски календарВадо 2
(和銅2年)
Јавански календар602–603
Јулијански календар709
DCCIX
Корејски календар3042
Мингуо-календар1203 пред Р. Кина
民前1203年
Нанакшахи−759
Селевкидски календар1020/1021 г.г.
Тајландски сончев календар1251–1252
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
835 или 454 или −318
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
836 или 455 или −317

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6217 и 6218 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5459 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4469 и 4470 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1462.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 709 година се протега во 3345 и 3346, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3405 и 3406 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1252. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 90 и 91 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   709 на Ризницата ?