< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

718 (DCCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 718 година од новата ера, 718. од првиот милениум, 18. од VIII век и деветта од 710-тите.

718 во разни календари
Грегоријански календар718
DCCXVIII
Ab urbe condita1471
Ерменски календар167
ԹՎ ՃԿԷ
Асирски календар5468
Балиски календар639–640
Бенгалски календар125
Берберски календар1668
Будистички календар1262
Бурмански календар80
Византиски календар6226–6227
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3414 или 3354
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3415 или 3355
Коптски календар434–435
Етиопски календар710–711
Еврејски календар4478–4479
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера774–775
 - Сачка ера639–640
 - Кали-југа3818–3819
Холоценски календар10718
Ирански календар96–97
Исламски календар99–100
Јапонски календарЈоро 2
(養老2年)
Јавански календар611–612
Јулијански календар718
DCCXVIII
Корејски календар3051
Мингуо-календар1194 пред Р. Кина
民前1194年
Нанакшахи−750
Селевкидски календар1029/1030 г.г.
Тајландски сончев календар1260–1261
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
844 или 463 или −309
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
845 или 464 или −308

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6226 и 6227 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5468 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4478 и 4479 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1471.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 718 година се протега во 3354 и 3355, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3414 и 3415 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1261. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 99 и 100 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди