< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

799 (DCCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 799 година од новата ера, 799. од првиот милениум, 99. од VIII век и последна од 790-тите.

799 во разни календари
Грегоријански календар799
DCCXCIX
Ab urbe condita1552
Ерменски календар248
ԹՎ ՄԽԸ
Асирски календар5549
Балиски календар720–721
Бенгалски календар206
Берберски календар1749
Будистички календар1343
Бурмански календар161
Византиски календар6307–6308
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3495 или 3435
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3496 или 3436
Коптски календар515–516
Етиопски календар791–792
Еврејски календар4559–4560
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера855–856
 - Сачка ера720–721
 - Кали-југа3899–3900
Холоценски календар10799
Ирански календар177–178
Исламски календар182–183
Јапонски календарЕнрјаку 18
(延暦18年)
Јавански календар694–695
Јулијански календар799
DCCXCIX
Корејски календар3132
Мингуо-календар1113 пред Р. Кина
民前1113年
Нанакшахи−669
Селевкидски календар1110/1111 г.г.
Тајландски сончев календар1341–1342
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
925 или 544 или −228
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
926 или 545 или −227

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6307 и 6308 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5549 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4559 и 4560 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1552.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 799 година се протега во 3435 и 3436, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3495 и 3496 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1342. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 182 и 183 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   799 на Ризницата ?