< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

715 (DCCXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 715. година од новата ера, 715. од првиот милениум, 15. од 8 век и шеста од 710-тите.

715 г.  во други календари
Грегоријански календар 715
DCCXV
Ab urbe condita 1468
Асирски календар 5465
Бахајски календар -1129–-1128
Бенгалски календар 122
Берберски календар 1665
Будистички календар 1259
Бурмански календар 77
Византиски календар 6223–6224
Еврејски календар 4475–4476
Ерменски календар 164
ԹՎ ՃԿԴ
Етиопски календар 707-708
Ирански календар 93–94
Исламски календар 96–97
Јулијански календар 715    DCCXV
Кинески календар 甲寅年月日
(3351/3411)
— до —
乙卯年月日
(3352/3412)
Коптски календар 431–432
Корејски календар 3048
Календар Мингуо 1197 пред РК
民前1197年
Селевкидски календар 1026–1027
Тајландски сончев календар 1258
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 771–772
 - Шака самват 637–638
 - Кали југа 3816–3817
Холоценски календар 10715
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6223 и 6224 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5465 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4475 и 4476 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1468.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 715. година се протега во 3351 и 3352, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3411 и 3412 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1258. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 96 и 97 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди