< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

722 (DCCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 722 година од новата ера, 722. од првиот милениум, 22. од VIII век и трета од 720-тите.

722 во разни календари
Грегоријански календар722
DCCXXII
Ab urbe condita1475
Ерменски календар171
ԹՎ ՃՀԱ
Асирски календар5472
Балиски календар643–644
Бенгалски календар129
Берберски календар1672
Будистички календар1266
Бурмански календар84
Византиски календар6230–6231
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3418 или 3358
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3419 или 3359
Коптски календар438–439
Етиопски календар714–715
Еврејски календар4482–4483
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера778–779
 - Сачка ера643–644
 - Кали-југа3822–3823
Холоценски календар10722
Ирански календар100–101
Исламски календар103–104
Јапонски календарЈоро 6
(養老6年)
Јавански календар615–616
Јулијански календар722
DCCXXII
Корејски календар3055
Мингуо-календар1190 пред Р. Кина
民前1190年
Нанакшахи−746
Селевкидски календар1033/1034 г.г.
Тајландски сончев календар1264–1265
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
848 или 467 или −305
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
849 или 468 или −304

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6230 и 6231 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5472 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4482 и 4483 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1475.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 722 година се протега во 3358 и 3359, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3418 и 3419 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1265. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 103 и 104 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди