< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

743 (DCCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 743 година од новата ера, 743. од првиот милениум, 43. од VIII век и четвртта од 740-тите.

743 во разни календари
Грегоријански календар743
DCCXLIII
Ab urbe condita1496
Ерменски календар192
ԹՎ ՃՂԲ
Асирски календар5493
Балиски календар664–665
Бенгалски календар150
Берберски календар1693
Будистички календар1287
Бурмански календар105
Византиски календар6251–6252
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3439 или 3379
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3440 или 3380
Коптски календар459–460
Етиопски календар735–736
Еврејски календар4503–4504
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера799–800
 - Сачка ера664–665
 - Кали-југа3843–3844
Холоценски календар10743
Ирански календар121–122
Исламски календар125–126
Јапонски календарТенпјо 15
(天平15年)
Јавански календар637–638
Јулијански календар743
DCCXLIII
Корејски календар3076
Мингуо-календар1169 пред Р. Кина
民前1169年
Нанакшахи−725
Селевкидски календар1054/1055 г.г.
Тајландски сончев календар1285–1286
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
869 или 488 или −284
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
870 или 489 или −283

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6251 и 6252 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5493 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4503 и 4504 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1496.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 743 година се протега во 3379 и 3380, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3439 и 3440 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1286. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 125 и 126 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   743 на Ризницата ?