< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

724 (DCCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 724 година од новата ера, 724. од првиот милениум, 24. од VIII век и петта од 720-тите.

724 во разни календари
Грегоријански календар724
DCCXXIV
Ab urbe condita1477
Ерменски календар173
ԹՎ ՃՀԳ
Асирски календар5474
Балиски календар645–646
Бенгалски календар131
Берберски календар1674
Будистички календар1268
Бурмански календар86
Византиски календар6232–6233
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3420 или 3360
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3421 или 3361
Коптски календар440–441
Етиопски календар716–717
Еврејски календар4484–4485
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера780–781
 - Сачка ера645–646
 - Кали-југа3824–3825
Холоценски календар10724
Ирански календар102–103
Исламски календар105–106
Јапонски календарЈоро 8 / Џинки 1
(神亀元年)
Јавански календар617–618
Јулијански календар724
DCCXXIV
Корејски календар3057
Мингуо-календар1188 пред Р. Кина
民前1188年
Нанакшахи−744
Селевкидски календар1035/1036 г.г.
Тајландски сончев календар1266–1267
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
850 или 469 или −303
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
851 или 470 или −302

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6232 и 6233 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5474 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4484 и 4485 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1477.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 724 година се протега во 3360 и 3361, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3420 и 3421 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1267. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 105 и 106 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди