< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

721 (DCCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 721 година од новата ера, 721. од првиот милениум, 21. од VIII век и втора од 720-тите.

721 во разни календари
Грегоријански календар721
DCCXXI
Ab urbe condita1474
Ерменски календар170
ԹՎ ՃՀ
Асирски календар5471
Балиски календар642–643
Бенгалски календар128
Берберски календар1671
Будистички календар1265
Бурмански календар83
Византиски календар6229–6230
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3417 или 3357
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3418 или 3358
Коптски календар437–438
Етиопски календар713–714
Еврејски календар4481–4482
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера777–778
 - Сачка ера642–643
 - Кали-југа3821–3822
Холоценски календар10721
Ирански календар99–100
Исламски календар102–103
Јапонски календарЈоро 5
(養老5年)
Јавански календар614–615
Јулијански календар721
DCCXXI
Корејски календар3054
Мингуо-календар1191 пред Р. Кина
民前1191年
Нанакшахи−747
Селевкидски календар1032/1033 г.г.
Тајландски сончев календар1263–1264
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
847 или 466 или −306
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
848 или 467 или −305

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6229 и 6230 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5471 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4481 и 4482 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1474.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 721 година се протега во 3357 и 3358, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3417 и 3418 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1264. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 102 и 103 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   721 на Ризницата ?