< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

771 (DCCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 771 година од новата ера, 771. од првиот милениум, 71. од VIII век и втора од 770-тите.

771 во разни календари
Грегоријански календар771
DCCLXXI
Ab urbe condita1524
Ерменски календар220
ԹՎ ՄԻ
Асирски календар5521
Балиски календар692–693
Бенгалски календар178
Берберски календар1721
Будистички календар1315
Бурмански календар133
Византиски календар6279–6280
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3467 или 3407
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3468 или 3408
Коптски календар487–488
Етиопски календар763–764
Еврејски календар4531–4532
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера827–828
 - Сачка ера692–693
 - Кали-југа3871–3872
Холоценски календар10771
Ирански календар149–150
Исламски календар154–155
Јапонски календарХоки 2
(宝亀2年)
Јавански календар665–666
Јулијански календар771
DCCLXXI
Корејски календар3104
Мингуо-календар1141 пред Р. Кина
民前1141年
Нанакшахи−697
Селевкидски календар1082/1083 г.г.
Тајландски сончев календар1313–1314
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
897 или 516 или −256
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
898 или 517 или −255

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6279 и 6280 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5521 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4531 и 4532 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1524.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 771 година се протега во 3407 и 3408, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3467 и 3468 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1314. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 154 и 155 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди