< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

711 (DCCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 711 година од новата ера, 711. од првиот милениум, 11. од VIII век и втора од 710-тите.

711 во разни календари
Грегоријански календар711
DCCXI
Ab urbe condita1464
Ерменски календар160
ԹՎ ՃԿ
Асирски календар5461
Балиски календар632–633
Бенгалски календар118
Берберски календар1661
Будистички календар1255
Бурмански календар73
Византиски календар6219–6220
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3407 или 3347
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3408 или 3348
Коптски календар427–428
Етиопски календар703–704
Еврејски календар4471–4472
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера767–768
 - Сачка ера632–633
 - Кали-југа3811–3812
Холоценски календар10711
Ирански календар89–90
Исламски календар92–93
Јапонски календарВадо 4
(和銅4年)
Јавански календар604–605
Јулијански календар711
DCCXI
Корејски календар3044
Мингуо-календар1201 пред Р. Кина
民前1201年
Нанакшахи−757
Селевкидски календар1022/1023 г.г.
Тајландски сончев календар1253–1254
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
837 или 456 или −316
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
838 или 457 или −315

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6219 и 6220 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5461 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4471 и 4472 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1464.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 711 година се протега во 3347 и 3348, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3407 и 3408 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1254. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 92 и 93 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди