< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

791 (DCCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 791 година од новата ера, 791. од првиот милениум, 91. од VIII век и втора од 790-тите.

791 во разни календари
Грегоријански календар791
DCCXCI
Ab urbe condita1544
Ерменски календар240
ԹՎ ՄԽ
Асирски календар5541
Балиски календар712–713
Бенгалски календар198
Берберски календар1741
Будистички календар1335
Бурмански календар153
Византиски календар6299–6300
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3487 или 3427
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3488 или 3428
Коптски календар507–508
Етиопски календар783–784
Еврејски календар4551–4552
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера847–848
 - Сачка ера712–713
 - Кали-југа3891–3892
Холоценски календар10791
Ирански календар169–170
Исламски календар174–175
Јапонски календарЕнрјаку 10
(延暦10年)
Јавански календар686–687
Јулијански календар791
DCCXCI
Корејски календар3124
Мингуо-календар1121 пред Р. Кина
民前1121年
Нанакшахи−677
Селевкидски календар1102/1103 г.г.
Тајландски сончев календар1333–1334
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
917 или 536 или −236
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
918 или 537 или −235

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6299 и 6300 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5541 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4551 и 4552 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1544.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 791 година се протега во 3427 и 3428, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3487 и 3488 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1334. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 174 и 175 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   791 на Ризницата ?