< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

749 (DCCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 749 година од новата ера, 749. од првиот милениум, 49. од VIII век и последна од 740-тите.

749 во разни календари
Грегоријански календар749
DCCXLIX
Ab urbe condita1502
Ерменски календар198
ԹՎ ՃՂԸ
Асирски календар5499
Балиски календар670–671
Бенгалски календар156
Берберски календар1699
Будистички календар1293
Бурмански календар111
Византиски календар6257–6258
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3445 или 3385
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3446 или 3386
Коптски календар465–466
Етиопски календар741–742
Еврејски календар4509–4510
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера805–806
 - Сачка ера670–671
 - Кали-југа3849–3850
Холоценски календар10749
Ирански календар127–128
Исламски календар131–132
Јапонски календарТенпјо 21 / Тенпјо-канпо 1
(天平感宝元年)
Јавански календар643–644
Јулијански календар749
DCCXLIX
Корејски календар3082
Мингуо-календар1163 пред Р. Кина
民前1163年
Нанакшахи−719
Селевкидски календар1060/1061 г.г.
Тајландски сончев календар1291–1292
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
875 или 494 или −278
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
876 или 495 или −277

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6257 и 6258 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5499 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4509 и 4510 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1502.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 749 година се протега во 3385 и 3386, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3445 и 3446 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1292. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 131 и 132 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   749 на Ризницата ?