< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

726 (DCCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 726 година од новата ера, 726. од првиот милениум, 26. од VIII век и седма од 720-тите.

726 во разни календари
Грегоријански календар726
DCCXXVI
Ab urbe condita1479
Ерменски календар175
ԹՎ ՃՀԵ
Асирски календар5476
Балиски календар647–648
Бенгалски календар133
Берберски календар1676
Будистички календар1270
Бурмански календар88
Византиски календар6234–6235
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3422 или 3362
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3423 или 3363
Коптски календар442–443
Етиопски календар718–719
Еврејски календар4486–4487
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера782–783
 - Сачка ера647–648
 - Кали-југа3826–3827
Холоценски календар10726
Ирански календар104–105
Исламски календар107–108
Јапонски календарЏинки 3
(神亀3年)
Јавански календар619–620
Јулијански календар726
DCCXXVI
Корејски календар3059
Мингуо-календар1186 пред Р. Кина
民前1186年
Нанакшахи−742
Селевкидски календар1037/1038 г.г.
Тајландски сончев календар1268–1269
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
852 или 471 или −301
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
853 или 472 или −300

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6234 и 6235 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5476 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4486 и 4487 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1479.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 726 година се протега во 3362 и 3363, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3422 и 3423 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1269. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 107 и 108 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   726 на Ризницата ?