< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

798 (DCCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 798 година од новата ера, 798. од првиот милениум, 98. од VIII век и деветта од 790-тите.

798 во разни календари
Грегоријански календар798
DCCXCVIII
Ab urbe condita1551
Ерменски календар247
ԹՎ ՄԽԷ
Асирски календар5548
Балиски календар719–720
Бенгалски календар205
Берберски календар1748
Будистички календар1342
Бурмански календар160
Византиски календар6306–6307
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3494 или 3434
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3495 или 3435
Коптски календар514–515
Етиопски календар790–791
Еврејски календар4558–4559
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера854–855
 - Сачка ера719–720
 - Кали-југа3898–3899
Холоценски календар10798
Ирански календар176–177
Исламски календар181–182
Јапонски календарЕнрјаку 17
(延暦17年)
Јавански календар693–694
Јулијански календар798
DCCXCVIII
Корејски календар3131
Мингуо-календар1114 пред Р. Кина
民前1114年
Нанакшахи−670
Селевкидски календар1109/1110 г.г.
Тајландски сончев календар1340–1341
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
924 или 543 или −229
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
925 или 544 или −228

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6306 и 6307 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5548 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4558 и 4559 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1551.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 798 година се протега во 3434 и 3435, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3494 и 3495 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1341. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 181 и 182 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   798 на Ризницата ?