< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

747 (DCCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 747 година од новата ера, 747. од првиот милениум, 47. од VIII век и осма од 740-тите.

747 во разни календари
Грегоријански календар747
DCCXLVII
Ab urbe condita1500
Ерменски календар196
ԹՎ ՃՂԶ
Асирски календар5497
Балиски календар668–669
Бенгалски календар154
Берберски календар1697
Будистички календар1291
Бурмански календар109
Византиски календар6255–6256
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3443 или 3383
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3444 или 3384
Коптски календар463–464
Етиопски календар739–740
Еврејски календар4507–4508
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера803–804
 - Сачка ера668–669
 - Кали-југа3847–3848
Холоценски календар10747
Ирански календар125–126
Исламски календар129–130
Јапонски календарТенпјо 19
(天平19年)
Јавански календар641–642
Јулијански календар747
DCCXLVII
Корејски календар3080
Мингуо-календар1165 пред Р. Кина
民前1165年
Нанакшахи−721
Селевкидски календар1058/1059 г.г.
Тајландски сончев календар1289–1290
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
873 или 492 или −280
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
874 или 493 или −279

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6255 и 6256 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5497 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4507 и 4508 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1500.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 747 година се протега во 3383 и 3384, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3443 и 3444 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1290. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 129 и 130 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   747 на Ризницата ?