< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

768 (DCCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 768 година од новата ера, 768. од првиот милениум, 68. од VIII век и деветта од 760-тите.

768 во разни календари
Грегоријански календар768
DCCLXVIII
Ab urbe condita1521
Ерменски календар217
ԹՎ ՄԺԷ
Асирски календар5518
Балиски календар689–690
Бенгалски календар175
Берберски календар1718
Будистички календар1312
Бурмански календар130
Византиски календар6276–6277
Кинески календар丁未(огн. коза)
3464 или 3404
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3465 или 3405
Коптски календар484–485
Етиопски календар760–761
Еврејски календар4528–4529
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера824–825
 - Сачка ера689–690
 - Кали-југа3868–3869
Холоценски календар10768
Ирански календар146–147
Исламски календар150–151
Јапонски календарЏинго-кејун 2
(神護景雲2年)
Јавански календар662–663
Јулијански календар768
DCCLXVIII
Корејски календар3101
Мингуо-календар1144 пред Р. Кина
民前1144年
Нанакшахи−700
Селевкидски календар1079/1080 г.г.
Тајландски сончев календар1310–1311
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
894 или 513 или −259
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
895 или 514 или −258

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6276 и 6277 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5518 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4528 и 4529 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1521.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 768 година се протега во 3404 и 3405, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3464 и 3465 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1311. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 150 и 151 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди