< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

770 (DCCLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 770. година од новата ера, 770. од првиот милениум, 70. од 8 век и прва од 770-тите.

770 г.  во други календари
Грегоријански календар 770
DCCLXX
Ab urbe condita 1523
Асирски календар 5520
Бахајски календар -1074–-1073
Бенгалски календар 177
Берберски календар 1720
Будистички календар 1314
Бурмански календар 132
Византиски календар 6278–6279
Еврејски календар 4530–4531
Ерменски календар 219
ԹՎ ՄԺԹ
Етиопски календар 762-763
Ирански календар 148–149
Исламски календар 152–154
Јулијански календар 770    DCCLXX
Кинески календар 己酉年月日
(3406/3466)
— до —
庚戌年月日
(3407/3467)
Коптски календар 486–487
Корејски календар 3103
Календар Мингуо 1142 пред РК
民前1142年
Селевкидски календар 1081–1082
Тајландски сончев календар 1313
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 826–827
 - Шака самват 692–693
 - Кали југа 3871–3872
Холоценски календар 10770
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6278 и 6279 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5520 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4530 и 4531 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1523.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 770. година се протега во 3406 и 3407, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3466 и 3467 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1313. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 152 и 154 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди