< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

703 (DCCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 703 година од новата ера, 703. од првиот милениум, 3. од VIII век и четврта од 700-тите.

703 во разни календари
Грегоријански календар703
DCCIII
Ab urbe condita1456
Ерменски календар152
ԹՎ ՃԾԲ
Асирски календар5453
Балиски календар624–625
Бенгалски календар110
Берберски календар1653
Будистички календар1247
Бурмански календар65
Византиски календар6211–6212
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3399 или 3339
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3400 или 3340
Коптски календар419–420
Етиопски календар695–696
Еврејски календар4463–4464
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера759–760
 - Сачка ера624–625
 - Кали-југа3803–3804
Холоценски календар10703
Ирански календар81–82
Исламски календар83–84
Јапонски календарТајхо 3
(大宝3年)
Јавански календар595–596
Јулијански календар703
DCCIII
Корејски календар3036
Мингуо-календар1209 пред Р. Кина
民前1209年
Нанакшахи−765
Селевкидски календар1014/1015 г.г.
Тајландски сончев календар1245–1246
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
829 или 448 или −324
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
830 или 449 или −323

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6211 и 6212 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5453 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4463 и 4464 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1456.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 703 година се протега во 3339 и 3340, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3399 и 3400 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1246. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 83 и 84 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди