< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

705 (DCCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 705 година од новата ера, 705. од првиот милениум, 5. од VIII век и шеста од 700-тите.

705 во разни календари
Грегоријански календар705
DCCV
Ab urbe condita1458
Ерменски календар154
ԹՎ ՃԾԴ
Асирски календар5455
Балиски календар626–627
Бенгалски календар112
Берберски календар1655
Будистички календар1249
Бурмански календар67
Византиски календар6213–6214
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3401 или 3341
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3402 или 3342
Коптски календар421–422
Етиопски календар697–698
Еврејски календар4465–4466
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера761–762
 - Сачка ера626–627
 - Кали-југа3805–3806
Холоценски календар10705
Ирански календар83–84
Исламски календар85–87
Јапонски календарКејун 2
(慶雲2年)
Јавански календар597–598
Јулијански календар705
DCCV
Корејски календар3038
Мингуо-календар1207 пред Р. Кина
民前1207年
Нанакшахи−763
Селевкидски календар1016/1017 г.г.
Тајландски сончев календар1247–1248
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
831 или 450 или −322
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
832 или 451 или −321

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6213 и 6214 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5455 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4465 и 4466 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1458.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 705 година се протега во 3341 и 3342, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3401 и 3402 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1248. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 85 и 87 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   705 на Ризницата ?