< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

737 (DCCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 737 година од новата ера, 737. од првиот милениум, 37. од VIII век и осма од 730-тите.

737 во разни календари
Грегоријански календар737
DCCXXXVII
Ab urbe condita1490
Ерменски календар186
ԹՎ ՃՁԶ
Асирски календар5487
Балиски календар658–659
Бенгалски календар144
Берберски календар1687
Будистички календар1281
Бурмански календар99
Византиски календар6245–6246
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3433 или 3373
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3434 или 3374
Коптски календар453–454
Етиопски календар729–730
Еврејски календар4497–4498
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера793–794
 - Сачка ера658–659
 - Кали-југа3837–3838
Холоценски календар10737
Ирански календар115–116
Исламски календар118–120
Јапонски календарТенпјо 9
(天平9年)
Јавански календар630–631
Јулијански календар737
DCCXXXVII
Корејски календар3070
Мингуо-календар1175 пред Р. Кина
民前1175年
Нанакшахи−731
Селевкидски календар1048/1049 г.г.
Тајландски сончев календар1279–1280
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
863 или 482 или −290
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
864 или 483 или −289

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6245 и 6246 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5487 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4497 и 4498 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1490.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 737 година се протега во 3373 и 3374, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3433 и 3434 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1280. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 118 и 120 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди