< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

716 (DCCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 716 година од новата ера, 716. од првиот милениум, 16. од VIII век и седма од 710-тите.

716 во разни календари
Грегоријански календар716
DCCXVI
Ab urbe condita1469
Ерменски календар165
ԹՎ ՃԿԵ
Асирски календар5466
Балиски календар637–638
Бенгалски календар123
Берберски календар1666
Будистички календар1260
Бурмански календар78
Византиски календар6224–6225
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3412 или 3352
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3413 или 3353
Коптски календар432–433
Етиопски календар708–709
Еврејски календар4476–4477
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера772–773
 - Сачка ера637–638
 - Кали-југа3816–3817
Холоценски календар10716
Ирански календар94–95
Исламски календар97–98
Јапонски календарРејки 2
(霊亀2年)
Јавански календар609–610
Јулијански календар716
DCCXVI
Корејски календар3049
Мингуо-календар1196 пред Р. Кина
民前1196年
Нанакшахи−752
Селевкидски календар1027/1028 г.г.
Тајландски сончев календар1258–1259
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
842 или 461 или −311
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
843 или 462 или −310

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6224 и 6225 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5466 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4476 и 4477 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1469.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 716 година се протега во 3352 и 3353, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3412 и 3413 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1259. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 97 и 98 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди