< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

707 (DCCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 707 година од новата ера 707. од првио милениум, 7. од VIII век и осма од 700-тите.

707 во разни календари
Грегоријански календар707
DCCVII
Ab urbe condita1460
Ерменски календар156
ԹՎ ՃԾԶ
Асирски календар5457
Балиски календар628–629
Бенгалски календар114
Берберски календар1657
Будистички календар1251
Бурмански календар69
Византиски календар6215–6216
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3403 или 3343
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3404 или 3344
Коптски календар423–424
Етиопски календар699–700
Еврејски календар4467–4468
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера763–764
 - Сачка ера628–629
 - Кали-југа3807–3808
Холоценски календар10707
Ирански календар85–86
Исламски календар88–89
Јапонски календарКејун 4
(慶雲4年)
Јавански календар599–600
Јулијански календар707
DCCVII
Корејски календар3040
Мингуо-календар1205 пред Р. Кина
民前1205年
Нанакшахи−761
Селевкидски календар1018/1019 г.г.
Тајландски сончев календар1249–1250
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
833 или 452 или −320
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
834 или 453 или −319

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6215 и 6216 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5457 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4467 и 4468 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1460.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 707 година се протега во 3343 и 3344, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3403 и 3404 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1250. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 88 и 89 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди