< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

784 (DCCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Таа била 784 година од новата ера, 784. од првиот милениум, 84. од VIII век и петта од 780-тите. Оваа година била определена како 784 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

784 во разни календари
Грегоријански календар784
DCCLXXXIV
Ab urbe condita1537
Ерменски календар233
ԹՎ ՄԼԳ
Асирски календар5534
Балиски календар705–706
Бенгалски календар191
Берберски календар1734
Будистички календар1328
Бурмански календар146
Византиски календар6292–6293
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3480 или 3420
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3481 или 3421
Коптски календар500–501
Етиопски календар776–777
Еврејски календар4544–4545
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера840–841
 - Сачка ера705–706
 - Кали-југа3884–3885
Холоценски календар10784
Ирански календар162–163
Исламски календар167–168
Јапонски календарЕнрјаку 3
(延暦3年)
Јавански календар679–680
Јулијански календар784
DCCLXXXIV
Корејски календар3117
Мингуо-календар1128 пред Р. Кина
民前1128年
Нанакшахи−684
Селевкидски календар1095/1096 г.г.
Тајландски сончев календар1326–1327
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
910 или 529 или −243
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
911 или 530 или −242
Кралот Карло Велики и Саксонците

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6292 и 6293 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5534 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4544 и 4545 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1537.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 784 година се протега во 3420 и 3421, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3480 и 3481 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1327. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 167 и 168 исламска година.

Настани

уреди

Според место

уреди

Европа

уреди

Арапска империја

уреди

Азија

уреди
  • Јапонците започнуваат војна против Ајните, во северниот дел на главниот остров Хоншу. Царот Канму сака да се ослободи од влијанието на будистичките манастири околу Нара (тогаш наречена Хејџо); тој го преместува капиталот во Нагаока, со што завршува Нарскиот период.

Според тема

уреди

Религија

уреди

Родени

уреди

Починати

уреди

Наводи

уреди
  1. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 20. ISBN 978-1-78200-825-5
  2. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 72. ISBN 978-1-78200-825-5