< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

794 (DCCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 794 година од новата ера, 794. од првиот милениум, 94. од VIII век и петта од 790-тите.

794 во разни календари
Грегоријански календар794
DCCXCIV
Ab urbe condita1547
Ерменски календар243
ԹՎ ՄԽԳ
Асирски календар5544
Балиски календар715–716
Бенгалски календар201
Берберски календар1744
Будистички календар1338
Бурмански календар156
Византиски календар6302–6303
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3490 или 3430
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3491 или 3431
Коптски календар510–511
Етиопски календар786–787
Еврејски календар4554–4555
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера850–851
 - Сачка ера715–716
 - Кали-југа3894–3895
Холоценски календар10794
Ирански календар172–173
Исламски календар177–178
Јапонски календарЕнрјаку 13
(延暦13年)
Јавански календар689–690
Јулијански календар794
DCCXCIV
Корејски календар3127
Мингуо-календар1118 пред Р. Кина
民前1118年
Нанакшахи−674
Селевкидски календар1105/1106 г.г.
Тајландски сончев календар1336–1337
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
920 или 539 или −233
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
921 или 540 или −232

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6302 и 6303 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5544 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4554 и 4555 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1547.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 794 година се протега во 3430 и 3431, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3490 и 3491 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1337. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 177 и 178 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   794 на Ризницата ?