< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

772 (DCCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 772 година од новата ера, 772. од првиот милениум, 72. од VIII век и трета од 770-тите.

772 во разни календари
Грегоријански календар772
DCCLXXII
Ab urbe condita1525
Ерменски календар221
ԹՎ ՄԻԱ
Асирски календар5522
Балиски календар693–694
Бенгалски календар179
Берберски календар1722
Будистички календар1316
Бурмански календар134
Византиски календар6280–6281
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3468 или 3408
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3469 или 3409
Коптски календар488–489
Етиопски календар764–765
Еврејски календар4532–4533
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера828–829
 - Сачка ера693–694
 - Кали-југа3872–3873
Холоценски календар10772
Ирански календар150–151
Исламски календар155–156
Јапонски календарХоки 3
(宝亀3年)
Јавански календар666–667
Јулијански календар772
DCCLXXII
Корејски календар3105
Мингуо-календар1140 пред Р. Кина
民前1140年
Нанакшахи−696
Селевкидски календар1083/1084 г.г.
Тајландски сончев календар1314–1315
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
898 или 517 или −255
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
899 или 518 или −254

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6280 и 6281 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5522 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4532 и 4533 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1525.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 772 година се протега во 3408 и 3409, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3468 и 3469 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1315. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 155 и 156 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди