< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

783 (DCCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Таа била 783 година од новата ера, 783. од првиот милениум, 83. од VIII век и четвртта од 780-тите. Оваа година била определена како 783 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

783 во разни календари
Грегоријански календар783
DCCLXXXIII
Ab urbe condita1536
Ерменски календар232
ԹՎ ՄԼԲ
Асирски календар5533
Балиски календар704–705
Бенгалски календар190
Берберски календар1733
Будистички календар1327
Бурмански календар145
Византиски календар6291–6292
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3479 или 3419
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3480 или 3420
Коптски календар499–500
Етиопски календар775–776
Еврејски календар4543–4544
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера839–840
 - Сачка ера704–705
 - Кали-југа3883–3884
Холоценски календар10783
Ирански календар161–162
Исламски календар166–167
Јапонски календарЕнрјаку 2
(延暦2年)
Јавански календар678–679
Јулијански календар783
DCCLXXXIII
Корејски календар3116
Мингуо-календар1129 пред Р. Кина
民前1129年
Нанакшахи−685
Селевкидски календар1094/1095 г.г.
Тајландски сончев календар1325–1326
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
909 или 528 или −244
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
910 или 529 или −243
Маурегато Астуриски (783-788)

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6291 и 6292 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5533 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4543 и 4544 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1536.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 783 година се протега во 3419 и 3420, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3479 и 3480 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1326. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 166 и 167 исламска година.

Настани

уреди

Според место

уреди

Византиско Царство

уреди

Европа

уреди

Родени

уреди

Починати

уреди

Наводи

уреди
  1. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 20. ISBN 978-1-78200-825-5