< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

796 (DCCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 796 година од новата ера, 796. од првиот милениум, 96. од VIII век и седма од 790-тите.

796 во разни календари
Грегоријански календар796
DCCXCVI
Ab urbe condita1549
Ерменски календар245
ԹՎ ՄԽԵ
Асирски календар5546
Балиски календар717–718
Бенгалски календар203
Берберски календар1746
Будистички календар1340
Бурмански календар158
Византиски календар6304–6305
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3492 или 3432
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3493 или 3433
Коптски календар512–513
Етиопски календар788–789
Еврејски календар4556–4557
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера852–853
 - Сачка ера717–718
 - Кали-југа3896–3897
Холоценски календар10796
Ирански календар174–175
Исламски календар179–180
Јапонски календарЕнрјаку 15
(延暦15年)
Јавански календар691–692
Јулијански календар796
DCCXCVI
Корејски календар3129
Мингуо-календар1116 пред Р. Кина
民前1116年
Нанакшахи−672
Селевкидски календар1107/1108 г.г.
Тајландски сончев календар1338–1339
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
922 или 541 или −231
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
923 или 542 или −230

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6304 и 6305 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5546 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4556 и 4557 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1549.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 796 година се протега во 3432 и 3433, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3492 и 3493 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1339. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 179 и 180 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   796 на Ризницата ?