< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

793 (DCCXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 793. година од новата ера, 793. од првиот милениум, 93. од 8 век и четвртта од 790-тите.

793 г.  во други календари
Грегоријански календар 793
DCCXCIII
Ab urbe condita 1546
Асирски календар 5543
Бахајски календар -1051–-1050
Бенгалски календар 200
Берберски календар 1743
Будистички календар 1337
Бурмански календар 155
Византиски календар 6301–6302
Еврејски календар 4553–4554
Ерменски календар 242
ԹՎ ՄԽԲ
Етиопски календар 785-786
Ирански календар 171–172
Исламски календар 176–177
Јулијански календар 793    DCCXCIII
Кинески календар 壬申年月日
(3429/3489)
— до —
癸酉年月日
(3430/3490)
Коптски календар 509–510
Корејски календар 3126
Календар Мингуо 1119 пред РК
民前1119年
Селевкидски календар 1104–1105
Тајландски сончев календар 1336
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 849–850
 - Шака самват 715–716
 - Кали југа 3894–3895
Холоценски календар 10793
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6301 и 6302 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5543 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4553 и 4554 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1546.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 793. година се протега во 3429 и 3430, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3489 и 3490 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1336. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 176 и 177 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди