< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

759 (DCCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 759 година од новата ера, 759. од првиот милениум, 59. од VIII век и последна од 750-тите.

759 во разни календари
Грегоријански календар759
DCCLIX
Ab urbe condita1512
Ерменски календар208
ԹՎ ՄԸ
Асирски календар5509
Балиски календар680–681
Бенгалски календар166
Берберски календар1709
Будистички календар1303
Бурмански календар121
Византиски календар6267–6268
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3455 или 3395
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3456 или 3396
Коптски календар475–476
Етиопски календар751–752
Еврејски календар4519–4520
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера815–816
 - Сачка ера680–681
 - Кали-југа3859–3860
Холоценски календар10759
Ирански календар137–138
Исламски календар141–142
Јапонски календарТенпјо-хоџи 3
(天平宝字3年)
Јавански календар653–654
Јулијански календар759
DCCLIX
Корејски календар3092
Мингуо-календар1153 пред Р. Кина
民前1153年
Нанакшахи−709
Селевкидски календар1070/1071 г.г.
Тајландски сончев календар1301–1302
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
885 или 504 или −268
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
886 или 505 или −267

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6267 и 6268 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5509 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4519 и 4520 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1512.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 759 година се протега во 3395 и 3396, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3455 и 3456 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1302. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 141 и 142 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   759 на Ризницата ?