< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

764 (DCCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 764 година од новата ера, 764. од првиот милениум, 64. од VIII век и петта од 760-тите.

764 во разни календари
Грегоријански календар764
DCCLXIV
Ab urbe condita1517
Ерменски календар213
ԹՎ ՄԺԳ
Асирски календар5514
Балиски календар685–686
Бенгалски календар171
Берберски календар1714
Будистички календар1308
Бурмански календар126
Византиски календар6272–6273
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3460 или 3400
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3461 или 3401
Коптски календар480–481
Етиопски календар756–757
Еврејски календар4524–4525
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера820–821
 - Сачка ера685–686
 - Кали-југа3864–3865
Холоценски календар10764
Ирански календар142–143
Исламски календар146–147
Јапонски календарТенпјо-хоџи 8
(天平宝字8年)
Јавански календар658–659
Јулијански календар764
DCCLXIV
Корејски календар3097
Мингуо-календар1148 пред Р. Кина
民前1148年
Нанакшахи−704
Селевкидски календар1075/1076 г.г.
Тајландски сончев календар1306–1307
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
890 или 509 или −263
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
891 или 510 или −262

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6272 и 6273 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5514 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4524 и 4525 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1517.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 764 година се протега во 3400 и 3401, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3460 и 3461 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1307. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 146 и 147 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   764 на Ризницата ?