< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

782 (DCCLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Таа била 782. година од новата ера, 782. од првиот милениум, 82. од 8 век и трета од 780-тите. Оваа година била определена како 782 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

782 г.  во други календари
Грегоријански календар 782
DCCLXXXII
Ab urbe condita 1535
Асирски календар 5532
Бахајски календар -1062–-1061
Бенгалски календар 189
Берберски календар 1732
Будистички календар 1326
Бурмански календар 144
Византиски календар 6290–6291
Еврејски календар 4542–4543
Ерменски календар 231
ԹՎ ՄԼԱ
Етиопски календар 774-775
Ирански календар 160–161
Исламски календар 165–166
Јулијански календар 782    DCCLXXXII
Кинески календар 辛酉年月日
(3418/3478)
— до —
壬戌年月日
(3419/3479)
Коптски календар 498–499
Корејски календар 3115
Календар Мингуо 1130 пред РК
民前1130年
Селевкидски календар 1093–1094
Тајландски сончев календар 1325
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 838–839
 - Шака самват 704–705
 - Кали југа 3883–3884
Холоценски календар 10782
Џуче-календар нема (пред 1912)
Рабан Мауро (лево), со Алкиун (во средина), го претставува неговото дело на архиепископот Одгар (десно)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6290 и 6291 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5532 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4542 и 4543 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1535.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 782. година се протега во 3418 и 3419, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3478 и 3479 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1325. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 165 и 166 исламска година.

НастаниУреди

Според местоУреди

Византиска империјаУреди

ЕвропаУреди

 • Лето – Саксонски војни: кралот Карло Велики испраќа казнена експедиција (елитна сила на источнофраначки војници) под команда на камергерот Аделхис, Гало и Ворад, поддржана од саксонски сили, да се справи со Саксонците и Лужичките Срби кои ја нападнале Тирингија.[4]
 • Битката кај Зјунтел: Франките предводени од Карло Велики се поразени од саксонските бунтовници, предводени од Видукинд. Тој успева во поразувањето на повеќе од половина од окупаторските франачки сили и повторно го подига знамето на револт. Видукинд бега и бара засолниште кај Данците.
 • Есен – Карло Велики се враќа од неговата кампања во Италија и испраќа франкачка армија во Баварија. Тој потоа маршира на север до Саксонија, веројатно до Ересбур, долж Везер и реката Алер, поставувајќи камп во близина на Ферден.[5]
 • Масакрот во Ферден: Карло Велики убива 4,500 бунтовнички Саксонци во Верден поради практикување на паганство. Тој го донесува Capitulatio de partibus Saxoniae и го наметнува христијанството врз Саксонците, претворајќи ја Саксонија во франачка провинција.
 • Карло Велики го поквикува Алкуин, англосаксонски мисионер, во Ахен и го именува како главен советник за верски и образовни прашања. Тој станува главен научник и учител во Каролиншкиот двор.

Според темаУреди

РелигијаУреди

 • Нанчанскиот храм на планината Утајшан, Шанси, е изграден за време на династијата Танг (Кина).

РодениУреди

ПочинатиУреди

НаводиУреди

 1. Garland 1999, стр. 76–77.
 2. Treadgold 1997, стр. 418.
 3. Runciman, Steven. "The Empress Irene the Athenian." Medieval Woman. Ed. Derek Baker. Oxford: Ecclesiastical History Society, 1978.
 4. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 51. .
 5. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 65. .