< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

731 (DCCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 731 година од новата ера, 731. од првиот милениум, 31. од VIII век и втора од 730-тите.

731 во разни календари
Грегоријански календар731
DCCXXXI
Ab urbe condita1484
Ерменски календар180
ԹՎ ՃՁ
Асирски календар5481
Балиски календар652–653
Бенгалски календар138
Берберски календар1681
Будистички календар1275
Бурмански календар93
Византиски календар6239–6240
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3427 или 3367
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3428 или 3368
Коптски календар447–448
Етиопски календар723–724
Еврејски календар4491–4492
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера787–788
 - Сачка ера652–653
 - Кали-југа3831–3832
Холоценски календар10731
Ирански календар109–110
Исламски календар112–113
Јапонски календарТенпјо 3
(天平3年)
Јавански календар624–625
Јулијански календар731
DCCXXXI
Корејски календар3064
Мингуо-календар1181 пред Р. Кина
民前1181年
Нанакшахи−737
Селевкидски календар1042/1043 г.г.
Тајландски сончев календар1273–1274
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
857 или 476 или −296
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
858 или 477 или −295

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6239 и 6240 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5481 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4491 и 4492 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1484.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 731 година се протега во 3367 и 3368, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3427 и 3428 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1274. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 112 и 113 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди