< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

745 (DCCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 745 година од новата ера, 745. од првиот милениум, 45. од VIII век и шеста од 740-тите.

745 во разни календари
Грегоријански календар745
DCCXLV
Ab urbe condita1498
Ерменски календар194
ԹՎ ՃՂԴ
Асирски календар5495
Балиски календар666–667
Бенгалски календар152
Берберски календар1695
Будистички календар1289
Бурмански календар107
Византиски календар6253–6254
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3441 или 3381
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3442 или 3382
Коптски календар461–462
Етиопски календар737–738
Еврејски календар4505–4506
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера801–802
 - Сачка ера666–667
 - Кали-југа3845–3846
Холоценски календар10745
Ирански календар123–124
Исламски календар127–128
Јапонски календарТенпјо 17
(天平17年)
Јавански календар639–640
Јулијански календар745
DCCXLV
Корејски календар3078
Мингуо-календар1167 пред Р. Кина
民前1167年
Нанакшахи−723
Селевкидски календар1056/1057 г.г.
Тајландски сончев календар1287–1288
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
871 или 490 или −282
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
872 или 491 или −281

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6253 и 6254 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5495 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4505 и 4506 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1498.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 745 година се протега во 3381 и 3382, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3441 и 3442 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1288. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 127 и 128 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди