< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

780 (DCCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Таа била 780 година од новата ера, 780. од првиот милениум, 80. од VIII век и прва од 780-тите. Оваа година била определена како 780 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

780 во разни календари
Грегоријански календар780
DCCLXXX
Ab urbe condita1533
Ерменски календар229
ԹՎ ՄԻԹ
Асирски календар5530
Балиски календар701–702
Бенгалски календар187
Берберски календар1730
Будистички календар1324
Бурмански календар142
Византиски календар6288–6289
Кинески календар己未(зем. коза)
3476 или 3416
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3477 или 3417
Коптски календар496–497
Етиопски календар772–773
Еврејски календар4540–4541
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера836–837
 - Сачка ера701–702
 - Кали-југа3880–3881
Холоценски календар10780
Ирански календар158–159
Исламски календар163–164
Јапонски календарХоки 11
(宝亀11年)
Јавански календар675–676
Јулијански календар780
DCCLXXX
Корејски календар3113
Мингуо-календар1132 пред Р. Кина
民前1132年
Нанакшахи−688
Селевкидски календар1091/1092 г.г.
Тајландски сончев календар1322–1323
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
906 или 525 или −247
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
907 или 526 или −246
Царицата Ирина и нејзиниот син Константин VI

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6288 и 6289 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5530 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4540 и 4541 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1533.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 780 година се протега во 3416 и 3417, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3476 и 3477 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1323. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 163 и 164 исламска година.

 
Византиското Царство и нејзните теми(околу 780)

Настани

уреди

Според место

уреди

Византиско Царство

уреди

Европа

уреди

Британија

уреди

Азија

уреди
  • Кралот Хјегонг од Сила е убиен во бунт, прекинувајќи ја кралската наследна линија на поранешниот владетел Мујол. Тој бил заслужен за обединувањето на корејскиот полуостров под власт на Сила (види 668).

Според тема

уреди

Религија

уреди

Родени

уреди

Починати

уреди

Наводи

уреди
  1. Cutler & Hollingsworth (1991), pp. 501–502.
  2. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 19. ISBN 978-1-78200-825-5.

Надворешни врски

уреди
  •   780 на Ризницата ?