< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

742 (DCCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 742 година од новата ера, 742. од првиот милениум, 42. од VIII век и трета од 740-тите.

742 во разни календари
Грегоријански календар742
DCCXLII
Ab urbe condita1495
Ерменски календар191
ԹՎ ՃՂԱ
Асирски календар5492
Балиски календар663–664
Бенгалски календар149
Берберски календар1692
Будистички календар1286
Бурмански календар104
Византиски календар6250–6251
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3438 или 3378
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3439 или 3379
Коптски календар458–459
Етиопски календар734–735
Еврејски календар4502–4503
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера798–799
 - Сачка ера663–664
 - Кали-југа3842–3843
Холоценски календар10742
Ирански календар120–121
Исламски календар124–125
Јапонски календарТенпјо 14
(天平14年)
Јавански календар636–637
Јулијански календар742
DCCXLII
Корејски календар3075
Мингуо-календар1170 пред Р. Кина
民前1170年
Нанакшахи−726
Селевкидски календар1053/1054 г.г.
Тајландски сончев календар1284–1285
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
868 или 487 или −285
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
869 или 488 или −284

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6250 и 6251 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5492 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4502 и 4503 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1495.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 742 година се протега во 3378 и 3379, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3438 и 3439 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1285. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 124 и 125 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   742 на Ризницата ?