< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

765 (DCCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 765 година од новата ера, 765. од првиот милениум, 65. од VIII век и шеста од 760-тите.

765 во разни календари
Грегоријански календар765
DCCLXV
Ab urbe condita1518
Ерменски календар214
ԹՎ ՄԺԴ
Асирски календар5515
Балиски календар686–687
Бенгалски календар172
Берберски календар1715
Будистички календар1309
Бурмански календар127
Византиски календар6273–6274
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3461 или 3401
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3462 или 3402
Коптски календар481–482
Етиопски календар757–758
Еврејски календар4525–4526
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера821–822
 - Сачка ера686–687
 - Кали-југа3865–3866
Холоценски календар10765
Ирански календар143–144
Исламски календар147–148
Јапонски календарТенпјо-хоџи 9 / Тенпјо-џинго 1
(天平神護元年)
Јавански календар659–660
Јулијански календар765
DCCLXV
Корејски календар3098
Мингуо-календар1147 пред Р. Кина
民前1147年
Нанакшахи−703
Селевкидски календар1076/1077 г.г.
Тајландски сончев календар1307–1308
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
891 или 510 или −262
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
892 или 511 или −261

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6273 и 6274 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5515 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4525 и 4526 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1518.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 765 година се протега во 3401 и 3402, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3461 и 3462 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1308. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 147 и 148 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   765 на Ризницата ?