< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

727 (DCCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 727 година од новата ера, 727. од првиот милениум, 27. од VIII век и осма од 720-тите.

727 во разни календари
Грегоријански календар727
DCCXXVII
Ab urbe condita1480
Ерменски календар176
ԹՎ ՃՀԶ
Асирски календар5477
Балиски календар648–649
Бенгалски календар134
Берберски календар1677
Будистички календар1271
Бурмански календар89
Византиски календар6235–6236
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3423 или 3363
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3424 или 3364
Коптски календар443–444
Етиопски календар719–720
Еврејски календар4487–4488
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера783–784
 - Сачка ера648–649
 - Кали-југа3827–3828
Холоценски календар10727
Ирански календар105–106
Исламски календар108–109
Јапонски календарЏинки 4
(神亀4年)
Јавански календар620–621
Јулијански календар727
DCCXXVII
Корејски календар3060
Мингуо-календар1185 пред Р. Кина
民前1185年
Нанакшахи−741
Селевкидски календар1038/1039 г.г.
Тајландски сончев календар1269–1270
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
853 или 472 или −300
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
854 или 473 или −299

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6235 и 6236 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5477 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4487 и 4488 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1480.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 727 година се протега во 3363 и 3364, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3423 и 3424 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1270. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 108 и 109 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   727 на Ризницата ?