< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

751 (DCCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 751 година од новата ера, 751. од првиот милениум, 51. од VIII век и втора од 750-тите.

751 во разни календари
Грегоријански календар751
DCCLI
Ab urbe condita1504
Ерменски календар200
ԹՎ Մ
Асирски календар5501
Балиски календар672–673
Бенгалски календар158
Берберски календар1701
Будистички календар1295
Бурмански календар113
Византиски календар6259–6260
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3447 или 3387
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3448 или 3388
Коптски календар467–468
Етиопски календар743–744
Еврејски календар4511–4512
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера807–808
 - Сачка ера672–673
 - Кали-југа3851–3852
Холоценски календар10751
Ирански календар129–130
Исламски календар133–134
Јапонски календарТенпјо-шохо 3
(天平勝宝3年)
Јавански календар645–646
Јулијански календар751
DCCLI
Корејски календар3084
Мингуо-календар1161 пред Р. Кина
民前1161年
Нанакшахи−717
Селевкидски календар1062/1063 г.г.
Тајландски сончев календар1293–1294
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
877 или 496 или −276
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
878 или 497 или −275

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6259 и 6260 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5501 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4511 и 4512 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1504.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 751 година се протега во 3387 и 3388, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3447 и 3448 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1294. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 133 и 134 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   751 на Ризницата ?