< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

723 (DCCXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 723. година од новата ера, 723. од првиот милениум, 23. од 8 век и четвртта од 720-тите.

723 г.  во други календари
Грегоријански календар 723
DCCXXIII
Ab urbe condita 1476
Асирски календар 5473
Бахајски календар -1121–-1120
Бенгалски календар 130
Берберски календар 1673
Будистички календар 1267
Бурмански календар 85
Византиски календар 6231–6232
Еврејски календар 4483–4484
Ерменски календар 172
ԹՎ ՃՀԲ
Етиопски календар 715-716
Ирански календар 101–102
Исламски календар 104–105
Јулијански календар 723    DCCXXIII
Кинески календар 壬戌年月日
(3359/3419)
— до —
癸亥年月日
(3360/3420)
Коптски календар 439–440
Корејски календар 3056
Календар Мингуо 1189 пред РК
民前1189年
Селевкидски календар 1034–1035
Тајландски сончев календар 1266
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 779–780
 - Шака самват 645–646
 - Кали југа 3824–3825
Холоценски календар 10723
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6231 и 6232 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5473 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4483 и 4484 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1476.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 723. година се протега во 3359 и 3360, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3419 и 3420 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1266. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 104 и 105 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди