< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

763 (DCCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 763 година од новата ера, 763. од првиот милениум, 63. од VIII век и четвртта од 760-тите.

763 во разни календари
Грегоријански календар763
DCCLXIII
Ab urbe condita1516
Ерменски календар212
ԹՎ ՄԺԲ
Асирски календар5513
Балиски календар684–685
Бенгалски календар170
Берберски календар1713
Будистички календар1307
Бурмански календар125
Византиски календар6271–6272
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3459 или 3399
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3460 или 3400
Коптски календар479–480
Етиопски календар755–756
Еврејски календар4523–4524
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера819–820
 - Сачка ера684–685
 - Кали-југа3863–3864
Холоценски календар10763
Ирански календар141–142
Исламски календар145–146
Јапонски календарТенпјо-хоџи 7
(天平宝字7年)
Јавански календар657–658
Јулијански календар763
DCCLXIII
Корејски календар3096
Мингуо-календар1149 пред Р. Кина
民前1149年
Нанакшахи−705
Селевкидски календар1074/1075 г.г.
Тајландски сончев календар1305–1306
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
889 или 508 или −264
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
890 или 509 или −263

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6271 и 6272 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5513 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4523 и 4524 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1516.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 763 година се протега во 3399 и 3400, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3459 и 3460 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1306. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 145 и 146 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   763 на Ризницата ?